Powiat Kraśnicki dobrze współpracuje z organizacjami pozarządowymi

III Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Kraśnickiego, które odbyło się w dniu 16 września b.r. w Kraśniku, po raz kolejny pokazało jak cennym i bogatym kapitałem są mieszkańcy powiatu kraśnickiego.

Podczas Forum spotkało się prawie pięćdziesiąt organizacji pozarządowych, które zaprezentowały swój dorobek i promowały działalność prowadzoną w różnych obszarach pożytku publicznego. Odwiedzający forum mogli obejrzeć albumy z fotografiami dokumentującymi działalność poszczególnych organizacji. Prezentowano filmy, puchary i trofea, wydawnictwa książkowe, eksponaty związane z profilem działalności danej organizacji, sprzęt sportowy, ręcznie wyrabiane produkty. Każda prezentacja była wyjątkowa, a wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających Forum.

Udzielane były porady z zakresu promocji zdrowia. Można było ocenić wyroby pań z kół gospodyń wiejskich, które na swoich stołach prezentowały domowe smalce, soki, ciasta, kiszone ogóreczki, nalewki i pierożki. Przygotowano szeroką ofertę lokalnych cydrów i miodów. Demonstrowano fachowe udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Miłośnicy koni mogli podziwiać stroje i wyposażenie do jazdy konnej. Wiele osób z uznaniem wypowiadało się o dorobku kraśnickich kolekcjonerów i młodych entuzjastów robotyki, mechatroniki i nauk ścisłych z drużyny SPICE GEARS, która prezentowała na Forum swojego robota. Podziwiano wyroby rękodzielnicze osób niepełnosprawnych wytworzone w ramach zajęć rehabilitacyjnych prowadzonych w domach pomocy społecznej, w środowiskowym domu samopomocy i warsztacie terapii zajęciowej.

Przeprowadzono konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich. W programie Forum nie zabrakło miejsca na prezentacje artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku, członków stowarzyszenia „Senior na czasie” i zespołu „Fantazja” działającego w ramach Stowarzyszenia wokół Księżomierzy i Aleksandrowa. Gośćmi  specjalnymi Forum byli:

1. Pani Halina Rowicka-Kalczyńska - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, m.in. odtwórczyni roli Ewy Talar w serialu „Dom”, która jest też wiceprezesem Fundacji Sue Ryder;
  2. Pan Jerzy Janeczek – aktor teatralny i filmowy, m.in. odtwórca roli Witii Pawlaka  w filmie „Sami swoi”.

Forum odwiedzili liczni goście. Był wśród nich Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Maj, Wicestarosta Pan Mariusz Socha i członkowie Zarządu Powiatu w Kraśniku. Forum gościnnie odwiedził Poseł na Sejm RP Pan Wojciech Wilk, dr n. med. Marek Kos reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego oraz inne osobistości.

Wszystkie wydarzenia III Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Kraśnickiego zorganizowane zostały przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku we współpracy z Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego w Kraśniku, Lokalną Grupą Działania Ziemi Kraśnickiej, Zespołem Szkół Nr 3 w Kraśniku, Starostwem Powiatowym w Kraśniku.

Tekst: Krzysztof  Pulikowski
Foto: Michał Botner