Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2016

24 maja 2006 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę i ustanowił dzień 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. W przyjętym dokumencie posłowie uznali potrzebę poprawy losu dzieci pozbawionych opieki ze strony swoich rodziców oraz podejmowania działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla podkreślenia potrzeby wsparcia dzieci pozbawionych naturalnej opieki rodzicielskiej oraz prawa dziecka do wychowania i dorastania w rodzinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku corocznie organizuje obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, które zgodnie z wieloletnią tradycją mają formę lokalnego festynu integracyjnego rodzin a w roku bieżącym zostały włączone w  obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka w gminie Kraśnik.

W tym roku obchody odbyły się w dniu 3 czerwca 2016 roku na boisku szkolnym w Stróży. Gospodarzami uroczystości byli Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Maj i Wójt Gminy Kraśnik Pan Mirosław Chapski.

W części oficjalnej dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku Pan dr hab. Marek Klimek nawiązał do roli Centrum jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, która koncentruje się na zapewnieniu dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych dobrych warunków bytowych, kompetentnej opieki, zaspokojenia potrzeb oraz wszechstronnego rozwoju osobowości.

Starosta Kraśnicki w swoim wystąpieniu podziękował rodzicom zastępczym za codzienny trud i wysiłek ponoszony w wychowanie dzieci  oraz wskazał kierunki działań jakie będą podejmowane i realizowane na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w powiecie kraśnickim.

Wiele ciepłych słów skierowali do rodzin posłowie na Sejm RP Pan Wojciech Wilk i Pan Jarosław Stawiarski, których wystąpienia zostały wygłoszone przez przedstawicieli parlamentarzystów, obecnych na uroczystości. Słowa podziękowania i uznania dla rodzin przekazał przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka.

Okolicznościowe podziękowania za cierpliwe i pełne osobistego poświęcenia  wychowanie dzieci skierował do uczestników festynu wójt Gminy Kraśnik Pan Mirosław Chapski i ks. Grzegorz Stąsiek, proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży. Życzenia dla rodzin oraz deklarację dalszego ich wsparcia   w procesie opieki i wychowania dzieci przekazała prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku Pani Wioletta Wilkos.

Po części oficjalnej na boisku sportowym nastał czas radosnego pikniku. Organizatorzy zapewnili dzieciom i rodzicom możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. Były gry i zabawy sprawnościowe, występy artystyczne, współzawodnictwo sportowe, liczne konkursy z nagrodami, prezentacje twórczości artystycznej, dmuchany plac zabaw, kiełbaski z grilla i wojskowa grochówka, cukrowa wata i uwielbiana przez dzieci prażona kukurydza. Końcowym akcentem tego dnia był mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami radnych Rady Gminy w Kraśniku  i radnych Rady Powiatu Kraśnickiego.

Pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania WSZYSTKIM SPONSOROM oraz RADOM RODZICÓW GMINY KRAŚNIK za wsparcie finansowe i rzeczowe przy organizacji festynu z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 2016,
a w szczególności:

Restauracja „Zielony Dworek”

Mrówka-Kraśnik „TRANS- PAL”  -  Stanisław Gzik

„AJG Zakłady Poligraficzne” Anny i Janusza Genejów

Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej

„Nabor” Grażyna Naborczyk

„Gumet” Sz. Geneja  - Spółka jawna

Annex -Wiesław Kołczewski

Kancelaria Adwokacka Paweł Marcin Klepacz

BEIKS Beata i Krzysztof Machulski Sp.j.

Piekarnia -Kazimierz Wojcieszyn

Piekarnia MADEX - Stanisław Madej

Instalnet - Szabat, Rydzewski Sp. j.

Smaczek hurtownia mięsa i wędlin -Robert Kowalczyk

Kabanos -Hurtownia Wędlin